• Pěstování okrasných květin a rostlin

  Pěstuje okrasné rostliny (většinou bezkvěté) již mnoho let, aktivně používá EM po dobu 4 let. Dříve řešil problémy s vodou, která obsahovala vysoký podíl kovů, kterých se zbavoval pomocí solných tablet, což však snižovalo kvalitu vyprodukovaných rostlin (mapy na listech). Musel zakoupit přístroj na odsolování (vysoké pořizovací i provozní náklady). Od počátku používání EM preparátů přestal používat jak solné tablety, tak také přístroje na odsolování, na listech nejsou žádné mapy, voda se díky EM strukturalizuje, tuto vodu používá na zálivku. Zvláště doporučuje v případě víceletých rostlin. Vše pěstuje ve vlastních prostorách. 

   

 • EM mi vyléčily včely

  Jsem vášnivým včelařem skoro 40 roků a jako mnoha z nás, měl jsem se svým včelstvem občas problém s běžnými chorobami. Kamarád mi přivezl při jednom z těchto problémů několik věcí z Rakouska, EM Keramiku, Keramický Disk, tekutá probiotika a rady, jak používat. Zoufalost a zvědavost mě donutila zkusit vše, vyzkoušel jsem a nevěřil svým očím. Včely reagovaly okamžitě, kombinace mi pomohla ve všech ohledech, včelstvo prospívá a vitalita včel je evidentní. 

 • Kvalitnější kořenový val

  Věnuji pěstování okrasných květin, EM preparáty používám více jak rok, dle jeho slov došlo k výraznému zvětšení kořenového valu, květiny jsou celkově mohutnější, více zelené, kvetou častěji a mají syté barvy. Lze dosáhnout kvalitního růstu i přes to, že jsou květiny pouze v menších květináčích. EM aplikuji v poměru 1:100 každý 5-7 den.

 • Pěstování zeleniny

  Pěstuje převážně cibuli a ředkvičky. Sám pěstuje na 10 hektarech, nicméně celková rozloha, na které se v okolí pěstuje cibule a ředkvičky za použití EM je 140 hektarů. Aktivně používá EM po dobu 4 let. Díky používání EM je možná pěstovat stejnou plodinu vícekrát za sebou, a to bez omezení výnosů (pěstební monokultura). Jelikož plodiny začal pěstovat na poli, kde bylo dříve obilí, v půdě se vyskytovala fusarióza, která přezimuje na koříncích. Díky EM dochází k rozložení poslizňových zbytků a tím také k odstranění organické hmoty, na které fusarióza přezimuje. Výnosy má velmi uspokojivé. Vše pěstuje na vlastním pozemku.

 • Náš pejsek je vitálnější

  Dobrý den, máme staršího jezevčíka, který nám nechtěl už papat, a protože je to člen rodiny, chtěli jame pro něj to nejlepší. Zkoušeli jsme různé kapky, chodili k veterináři a pořád strádal. Nakonec nám jedna paní na výstavě poradila EM produkt, tak jsme ho tu koupili a pravidelně ho Maxíkovi přidáváme do krmiva (FHE) a je spokojený a začal jíst úplně normálně a je tak nějak veselejší a vitálnější. 

 • Problémy s jezírkem

  Před nějakou dobou jsme se s manželkou rozhodli pořídit koupací jezírko, ale pro neznalosti jsme měli hned od začátku problémy s kvalitou vody. Zkoušeli jsme všechno možné, ale problémy se nám vždy po čase vracely. Po poradě jsme zvolili kombinaci keramiky a EM Aktiv a od té doby jsme potíže neměli. Můžeme jen doporučit. 

 • Jiné produkty bych už nevolila

  Používá EM po od roku 2011, a to převážně ve svém sadu (cca 5 hektarů). EM preparáty napomohly ve zkvalitnění půdy (původní půda byla tzv. izraelského typu, tedy nepříliš kompaktní, vyprahlá, s velmi malým obsahem humusu). Navezením většího množství organické hmoty, humusu a aplikace EM preparátů před zimou vyústila ve zvýšení bonity půdy a jejím ekonomickém využití, bez negativního dopadu na její kvalitu. 

 • Lapol v Karlíně (Praha)

  V jedné z oblíbených karlínských restaurací byl velký problém s hodnotami naměřenými hygienickou stanicí, stejně tak i se zápachem, který z lapolu přes odpadní potrubí unikal. Restaurace dostala omezenou lhůtu na odstranění problému. Za použití EM došlo ke snížení sledovaných hodnot o 2/3, což napomohlo k udržení provozuschopnosti restaurace. V současné době restaurace používá EM již necelých rok, ke všeobecné spokojenosti majitelů i hostů. Nasazení EM nejen, že vyřešilo problém se zápachem a snížilo sledované hodnoty, ale také prodloužilo termín vývozu lapolu (snížení tuků díky zlepšenému rozkladu) a snížilo celkové náklady na provoz.

 • Zeobas do půdy

  Zdravím, jen jsem chtěl poděkovat za Zeobas, jste asi jediní, co ho v ČR mají a je za dobré peníze. A jako eko zemědělec mám omezené možnosti. Srazil jsem díky tomu pH a na úrodě je to znát. 

 • Ochrana plodin

  Bydlíme kousek od Sobotky a protože jsme ve vyšších polohách, míváme problém s přízemními mrazíky, často nám to spálilo plodiny. Pan Kotlín nám poradil, abychom použili tyto produkty, že rostlinu více ochrání před mrazíky a škůdci. Tak jsme vyzkoušeli a jsme spokojení, mrazíky nás už tolik netrápí. Děkujeme!

 • Lapol v Gymnáziu (Praha)

  Gymnázium, ve kterém otázku ekologie berou opravdu vážně, stejně tak i důslednost při třídění odpadů, mělo problémy se zaneseným lapolem. Po předběžné prohlídce vyšlo najevo, že již déle, jak půl roku škola používá enzymatické přípravky, které měly napomoci v úbytku tuků a eliminaci patogenů způsobujících emisi plynů. EM preparát byl aplikován přímo do lapolu a zjištěn stav při aplikaci. (hustá, kašovitá vrstva cca 5 cm, pod ní naprosto zatuhlý tuk. (obrázek 1). Aplikace proběhla v polovině července. V druhé polovině září je pořízen druhý záběr (obrázek 2), kde je jasně patrná absence kašovitého i zatuhlého tuku a pomalu mizí i v ostatních místech lapolu.

 • Pěstování malin a sady

  pěstuje maliny a má cca 10 ha sadů (převažují slivoně, jabloně a třešně). Aktivně používá EM po dobu 3 let. Díky používání EM se mu zvýšily výnosy, zlepšil se vzhled plodů, cokoliv bylo v průběhu vegetativního období napadeno plísní, tak seschlo a plísně se nepřenášely na ostatní plody. Spadané plody neuklízí, pouze rozšlape a postříká EM preparáty, mikroorganismy vše rozloží. Snížil četnost postřiků o 2/3, aplikuje plošně v několika dávkách po celý rok. Zlepšení zaznamenal také v chuti plodů. Doporučuje naočkovat kobylince EM a tyto přidat pod každý strom. Vše pěstuje na vlastním pozemku

 • EM na koně

  Máme 25 letou klisničku, kterou jsme si brali ve špatném stavu jako zabavenou. V té době jsem se pídila po něčem, co by jí pomohlo v účinné regeneraci, ale aby nás to zároveň nezruinovalo. Doslechla jsem se o EM a hned je vyzkoušela. Nejdříve opatrně, ale klisnička začala regenerovat, začala být vitální, postupně jsem začala léčit i její kůži a kopyta a nedám na EM dopustit. Kdo chce něco fungujícího, můžu doporučit. 

 • Činžovní dům v Dejvicích (Praha)

  Jedno z dejvických divadel, které je v přízemí a suterénu dobře udržovaného činžovního domu, mělo problémy se zápachem v prostorách. Součástí domu jsou také dvě ordinace pro zubaře a dentální hygienu, stejně tak i architektonická kancelář. Horní patra jsou obsazena nájemníky. V domě jsou ve špatném stavu stoupačky a hrozila tak jejich výměna. EM byly nasazeny v celém domě, tedy do každé výlevky, umyvadla, vany, odpadu, pisoáru i toalety byly aplikovány EM a zality příslušným množstvím vody. Tato aplikace byla opakována několikrát za sebou, vždy v předem naplánovaných intervalech. Hlavní očekávání byla splněna, tedy odstranil se zápach a zprůchodnilo se vodovodní i kanalizační potrubí (odstranily se usazeniny v potrubí) a zamezilo se tak do té doby nutné výměně rozvodů vody a kanalizace.

 • Moje zkušenosti s přípravky

  Používám EM preparáty více jak 3 roky, a to převážně na vinnou révu, angrešty, rybíz, jahody, a také jako ochranu před plísněmi u senáže. Vzhledem k rozsáhlým znalostem ekologického zemědělství také radím okolním zemědělcům, sám hospodařím na 15 hektarech půdy. 

 • Pěstování okrasných květin a rostlin

  Pěstuje okrasné rostliny, květiny (včetně chryzantém) a čekanku. Aktivně používá EM po dobu 3 let. Díky EM došlo k zvýšené odolnosti rostlin vůči výkyvům teplot a počasí, snížil se šokový efekt při přesazování (či přechodu od pěstitele k zákazníkovi), vytlačily se patogeny, zmizel problém s přechováváním kořenů, u chryzantém není třeba hygienizovat párou, sám si vyrábí vysoce kvalitní substrát (s obsahem EM), odstranil problém s poškozením rostlin vinou mechanického sklízení, prodloužil se termín nutného postřiku rostlin na čtyřnásobek původní doby. Vše pěstuje ve vlastních prostorách.

 • Bokashi v rybníčku

  Před sedmi lety k nám přijela skupina lidí z Prahy, že se jim líbí náš rybníček, který byl v té době hodně zaneřáděný, a že vyzkouší jakési Bokashi, mikroorganismy. Již po několika týdnech byly jasné výsledky a od té doby máme rybníček zbavený podstatné části usazenin, ale další produkty, které používáme, pomáhají v udržování v dobré kondici i bezprostředního okolí rybníčku. Mohu jen doporučit, výsledky jsou vidět.